Review of Volume Objects [12k1045]

Free Music (CZ)

Staré pravidlo říká, že nejlepší obranou je útok. Jak se ale z pozice hudebníka ubránit přemíře hluku, který nás čím dál tím víc obklopuje? Recept může být pověsit hudební kariéru na hřebík a utéct do hlubokých hvozdů daleko od hlomozící civilizace. Nebo do lesů utéct s nahrávacím zařízením, ticho vzít za spoluhráče a společně vytvářet hudební variantu tzv. „bílého hluku“. Prostě po enovském způsobu příjemnou hudbou překrýt hluk okolí. Britský zvukový malíř Autistici jde tímto směrem, leč nečekejme od něho žádný přeslazený muzak, nýbrž dohromady s maximálním množstvím přirozených zvuků přírody, lidského konání, hrstkou útržků tónů akustických nástrojů, drobné ambientní i glitchové elektroniky vytváří hudební ukolébavky nového a nutno podotknout alternativního stylu.

Po sbírání ostruh na netlabelech Audiobulb, Kikapu a Hippocamp přišla konečně CDčková šance. Navíc šéf 12k přilnul k připravovanému albu Autistici takovým způsobem, že nechal debut Volume Objects opatřit plně recyklovaným papírovým digipackem, který navíc vyšperkoval vlastnoručními černobílými fotografiemi. Co skladba, to jeden obrázek.

Je pravdou, že elektroakustická mise, na níž se kolážující Autistici vydal není na dnešní alternativní scéně ničím extra výjimečným. Pomyslnou červenou nitku vedeme od On Land Briana Ena přes noční výlety magalopolis Namlooka a Inoue, niterné instalace Steve Rodena, permafrostem zamrzlá taneční dobrodružství Vladislava Delaye až k současníkům na labelech Baskaru, Anticipate nebo Ahornfelder. Volume Objects je příjemná deska, v rámci předem daných mantinelů maximálně variabilní a zvukově „chytlavá“. Teda alespoň pro ty, kteří se nebojí naslouchat hraní s tichem. – 70 %

View Release